مردی که با فروختن گل گاوزبان فله تیلیاردر شد

چندین مطالعه نشان داده اند که عصاره گل گاوزبان فله می تواند با کاهش التهاب و تورم در مجاری هوایی به تسکین علائم آسم کمک کند. در یک مطالعه، مصرف روزانه کپسول های حاوی روغن گل گاوزبان و روغن دانه اکیوم به مدت 3 هفته سطح التهاب را در 37 فرد مبتلا به آسم خفیف کاهش داد.

مطالعه 12 هفته ای دیگر روی 43 کودک نشان داد که مصرف مکمل حاوی روغن گل گاوزبان همراه با ترکیبی از مواد دیگر مانند روغن ماهی، ویتامین ها و مواد معدنی، التهاب و علائم آسم را کاهش می دهد. با این حال، مشخص نیست که آیا گل گاوزبان به طور خاص مسئول اثرات مفید مشاهده شده در این مطالعات بوده است یا خیر.

از سوی دیگر، یک مطالعه روی 38 نفر نشان داد که مصرف 5 میلی لیتر عصاره گل گاوزبان 3 بار در روز علائم آسم را بهبود می بخشد اما التهاب را در مقایسه با گروه کنترل کاهش نمی دهد. بنابراین، تحقیقات بیشتری برای ارزیابی چگونگی تأثیر عصاره گل گاوزبان بر آسم و التهاب مورد نیاز است.

روغن گل گاوزبان حاوی مقادیر زیادی اسید گاما لینولنیک (GLA) است، یک اسید چرب که برای ساختار و عملکرد پوست شما ضروری است. روغن گل گاوزبان همچنین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که می تواند به بهبود زخم و ترمیم سد طبیعی پوست شما کمک کند.

برخی تحقیقات نشان داده اند که گل گاوزبان ممکن است برای چندین بیماری شایع پوستی، از جمله درماتیت آتوپیک، که نوعی اگزما است، مفید باشد. در یک مطالعه، پوشیدن پیراهن زیر پوشیده شده با روغن گل گاوزبان هر روز به مدت 2 هفته قرمزی و خارش را در 32 کودک مبتلا به درماتیت آتوپیک به طور قابل توجهی بهبود بخشید.

بررسی دیگری از 13 مطالعه نتایج متفاوتی را در مورد اثربخشی روغن گل گاوزبان برای درماتیت آتوپیک نشان داد، اما اشاره کرد که اکثر مطالعات نشان داده اند که ممکن است تا حدودی برای درمان علائم آن مفید باشد.

با این حال، یک بررسی بزرگ از 27 مطالعه مشاهده کرد که مکمل‌های روغن گل گاوزبان هنگام مصرف خوراکی در تسکین علائم اگزما مؤثر نبودند. مطالعات بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود روغن گل گاوزبان چگونه می تواند بر سلامت پوست در صورت مصرف خوراکی یا موضعی تأثیر بگذارد.