تولید کارتریج رنگی کانن با کارتن های پلاستیکی

کارتریج جوهر یا کارتریج جوهر افشان جزئی از چاپگر جوهر افشان است که حاوی جوهری است که در حین چاپ روی کاغذ رسوب می کند. 

هر کارتریج رنگی کانن جوهر حاوی یک یا چند مخزن جوهر است. برخی از تولیدکنندگان همچنین کنتاکت های الکترونیکی و تراشه ای را اضافه می کنند که با چاپگر ارتباط برقرار می کند.

اکثر چاپگرهای جوهر افشان مصرفی، مانند چاپگرهای Canon ، HP و Lexmark (اما نه Epson ) از جوهر افشان حرارتی استفاده می کنند. داخل هر پارتیشن مخزن جوهر یک عنصر حرارتی با یک صفحه فلزی یا مقاومت کوچک وجود دارد. 

در پاسخ به سیگنالی که چاپگر داده می شود، جریان کوچکی از فلز یا مقاومت عبور می کند و آن را گرم می کند و جوهر در تماس با مقاومت گرم شده به یک حباب بخار کوچک در داخل نازل تبخیر می شود . 

 در نتیجه، یک قطره جوهر به زور از نازل کارتریج روی کاغذ خارج می‌شود. این فرآیند کسری از میلی ثانیه طول می کشد.

چاپ به جریان روان جوهر بستگی دارد، که اگر جوهر شروع به خشک شدن در سر چاپ کند، می تواند مانع از آن شود، همانطور که ممکن است زمانی که سطح جوهر کم می شود اتفاق بیفتد. جوهر خشک شده را می توان با استفاده از 91٪ الکل ایزوپروپیل دناتوره شده (نه الکل مالشی) از سر چاپ کارتریج تمیز کرد.

 آب لوله کشی حاوی آلاینده هایی است که ممکن است سر چاپ را مسدود کند، بنابراین آب مقطر و یک پارچه بدون پرز توصیه می شود. 

جوهر همچنین به عنوان خنک کننده برای محافظت از عناصر گرمایش صفحه فلزی عمل می کند. هنگامی که منبع جوهر تمام می شود و چاپ انجام می شود، عناصر گرمایشی در کارتریج های حرارتی اغلب می سوزند و برای همیشه به هد چاپ آسیب می رسانند.

هنگامی که جوهر برای اولین بار شروع به کم شدن کرد، کارتریج باید دوباره پر شود یا جایگزین شود تا از آسیب بیش از حد به هد چاپ جلوگیری شود.

همه پرینترهای اپسون از یک کریستال پیزوالکتریک در هر نازل به جای عنصر گرمایش استفاده می کنند. هنگامی که جریان اعمال می شود، شکل یا اندازه کریستال تغییر می کند، فشار در کانال جوهر افزایش می یابد و در نتیجه قطره ای از جوهر را از نازل خارج می کند.

دو نوع کریستال مورد استفاده قرار می گیرد: بلورهایی که در معرض الکتریسیته کشیده می شوند یا دو شکلی که خم می شوند.

کانال‌های جوهر در سر چاپ جوهر افشان پیزوالکتریک را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلفی تشکیل داد، اما یکی از روش‌های متداول لمینیت کردن پشته‌ای از صفحات فلزی است که هر کدام شامل ویژگی‌های میکروساخت دقیق با اشکال مختلف است.

 این محیط خنک اجازه استفاده از جوهرهایی را می دهد که هنگام گرم شدن واکنش بدی نشان می دهند. به عنوان مثال، تقریباً 1/1000 از هر جت جوهر افشان به دلیل گرمای شدید بخار می شود و جوهر باید طراحی شود نه اینکه چاپگر را با محصولات تجزیه حرارتی مسدود کند.

همچنین می تواند در برخی شرایط نسبت به طرح های جوهر افشان حرارتی افت جوهر کمتری ایجاد کند.

قطعات